Sahurda tok tutan yiyecekler

Ramazan ayında oruç tutarken, uzun saatler boyu aç kalmak, birçok sağlık problemini de beraberinde getirebilir. Daha sağlıklı bir şekilde iftar yapmak için sahurda tok tutan yiyeceklerden yardım alabilirsiniz.

Sahurda kan şekerini dengeleyici ve sizi uzun sürede tok tutan besinler tüketerek ramazan ayında oruç sürelerini daha kolay geçirebilirsiniz.
Oruç tutarken uzun süre aç kalmak, hem kan şekerini düşürebilir hem de daha halsiz ve güçsüz hissetmenizi sağlar. Vücudunuzdaki kan dengesini düzenlemek ve olduğundan daha tok hissetmenizi sağlayarak besinleri araştırdık.

Oruç tutarken acıkmamak için ne yemeli?

Sahurda, çok tuzlu ve çok yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Tuz, vücuttan atılmak için suya ihtiyaç duyar. Eğer sahurda tuzlu zeytin, sucuk, pastırma, çok tuzlu peynir gibi tuz oranı yüksek besinler tüketirseniz, bu oruç zamanında fazla susamanıza yol açabilir.
Susamanıza neden olan besinlerden biri de aşırı tatlı içeren gıdalardır. Çok fazla miktarda bal, reçel gibi şeker oranı yüksek besinler tüketmek de sizin oruç zamanında susamanızı kolaylaştırır.
Aynı şekilde sahurda kızartma gibi aşırı yağlı yiyecekler yemek de midenizi yorduğu için oruç tutarken halsiz olmanıza neden olabilir.

Sahurda ne yenir?

Sahur zamanında midenizi yormayacak hafif bir kahvaltı ile yapabilirsiniz. Bu kahvaltıda sizi uzun süre tok tutacak olan haşlanmış yumurtadan, kan şekerinizi düzenleyecek toz tarçın ile hazırladığınız sütten yardım alabilirsiniz. Süt ve yumurta vücudunuzda gerekli olan proteini sağlar. Tarçın ise, gün boyunca kan şekerinizi dengeler ve canınız hem tatlı istemez hem de sahurda yediğiniz bal ve reçel gibi şekerli gıdalar yerine tercih ettiğiniz için oruç zamanında ekstra susamamanızı sağlar.
Bunun yanında ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler de uzun süre tok kalmanızı ve kan şekerini dengelemenizi sağlar. Muz da potasyum içerdiği için kas kramplarını önler. Genellikle uzun süre aç kaldığımıza kaslarımız kasılır bunu önlemek için sahurda bir ya da yarım muz yiyebilirsiniz. Muz aynı zamanda uzun süre tok kalmanızı da sağlar.
Ayrıca sahurda tam buğday unundan yapılmış ekmekleri ya da simitleri tercih edebilirsiniz. Esmer un ya da kepekli un her zaman glisemik indeksi düşük olduğu için hem kan şekerinizi düzenler hem de uzun süre tok kalmanıza yardım eder.
Aynı zamanda orucunuzu açtığınız iftardan bu yana günlük su tüketimini yerine getirmeniz için 1.5-2 litreye yakın su içmeniz gerekir. Bu oruçluyken kaybettiğiniz suyu almanızı sağlar. Ayrıca vücudunuza gerektiği kadar su depoladığınız için oruç zamanı boyunca ekstra susamazsınız.

No Comments Yet

Comments are closed

Moda, güzellik, ilişkiler ve yaşama dair son trendler.

BİZİ TAKİP EDİN