Bunu paylaş:

" /> Louis Vuitton Jeff Koons işbirliği hakkında bilinmeyenler - WOMEN THE MAG

Louis Vuitton Jeff Koons işbirliği hakkında bilinmeyenler

Moda dünyasında hızla yükselen trendlerden biri de, modanın kendini sanatın emin kollarına bırakması… Birçok moda devi, yeni işbirliklerinde mutlaka sanatın ve sanatçıların gücünden ilham alıyor.

Bunu yapan markalardan biri de Paris menşeili moda devi Louis Vuitton. Daha önce Takashi Murakami, Richard Prince, Yayoi Kusama, Stephen Sprouse, Cindy Sherman, James Turrell, Olafur Eliasson ve Daniel Buren gibi sanatçılarla, ürün tasarımları, defile şovları gibi birçok alanda işbirlikleri yapan Louis Vuitton, şimdi ise çağımızın en önemli sanatçılarından Jeff Koons ile birlikteliğinde dünyanın en çok bilinen sanat eserlerini Speedy, Keepall ve Neverfull gibi ikonik modellerine taşıyarak, büyük bir sürprizle bir kez daha karşımıza çıkıyor.

Koleksiyonun küçük bir kısmı, Cate Blanchet’tan Miranda Kerr’e, Chloe Sevigny’den Jennifer Connelly’e, Catherine Deneuve’dan Jennifer Aniston ve Michelle Williams’a kadar çok seçkin bir davetli grubuna Louvre’da, Mona Lisa’ya karşı bir akşam yemeğiyle tanıtıldı. Geçtiğimiz yıllarda çağımızın en kıymetli sanatçılarıyla gerçekleştirdiği, moda tarihine geçen ikonik işbirlikleriyle ses getiren Louis Vuitton, sanatın en etkin isimleriyle yaptığı bu yüksek profilli projelerle sanatla olan bağını ve etkileşimini gün geçtikçe daha da güçlendiriyor.

Aslında Louis Vuitton’un sanatla iç içe olması, sadece dünyaca ünlü sanatçılarla işbirliği yapmasından gelmiyor. 2014’te Paris’te açılan Frank Gehry’nin tasarladığı seçkin sanat müzesi Fondation Louis Vuitton ile tepe noktasına ulaştı. Fondation Louis Vuitton, hem binasının mimari kıymetiyle hem de yıl içinde düzenlenen çok etkileyici sergileriyle Paris’in en çok ziyaret edilen müzeleri arasında bulunuyor.

Şu an yaşayan en önemli ve sanatsal değeri en yüksek sanatçılar arasında kabul edilen New York orijinli Jeff Koons ile yapılan iş birliği bu kez tüm sınırların ötesine geçiyor. Koons, uzun süredir devam eden ‘Gazing Ball’ çalışmasından aldığı ilhamla, Old Masters adını verdiği elle boyanmış büyük ölçekli bir dizi reprodüksiyon eseri, birer arzu nesnesi haline dönüştürüyor. Büyük eserler denildiğinde kuşkusuz ilk akla gelen Da Vinci, Titian, Rubens, Fragonard ve Van Gogh gibi dünyanın en önemli ressamlarının başyapıtlarını yeniden yaratarak, hepimizin çok iyi bildiği bu sanat eserlerini olağan dışı bir şekilde Speedy, Keepall ve Neverfull gibi ikonik Louis Vuitton çantalarına taşıyor.

Alanındaki yetkinliğini yeni sınırlara ulaştıran Louis Vuitton, tuval üzerindeki bu sanat eserlerini çantaların üzerine sadakatle aktarmak için en gelişmiş teknikler ve üstün işçilik uyguluyor.

Eserleri belirlerken, geçmişin en önemli tablolarından bilinçli olarak referans alan Koons’un “Gazing Ball” serisindeki tablolar, sanatçıyı Batılı sanat tarihindeki etkileşim ve ilham zincirinin merkez noktasına yerleştiriyor. Louis Vuitton ürünlerinde yeniden kutlanan bu ikonik eserlerle Koons, izleyicileri bu eserleri yeniden hatırlamaya, müze kavramını dünyaya açmaya ve Old Master’lar ile birlikte yeni bakış açıları keşfetmeye davet ediyor. Koleksiyonda yer alan tüm çanta ve aksesuarlarda dünyanın en kaliteli malzemeleri, el yeteneği en yüksek zanaatkarların becerileriyle adeta birer sanat eseri gibi hayata geçiriliyor ve her parça eserin yaratıcısı olan sanatçının adıyla kutsanıyor.

Koons bu projede bir ilke daha imza atarak ünlü Louis Vuitton Monogram’ını kendi baş harflerini kullanarak yeniden tasarlıyor. Bu, daha önce ikonik ve simgesel Monogram’ın yeniden şekillendirilmesine hiç izin vermeyen Louis Vuitton için şüphesiz fazlasıyla radikal bir karar. Tıpkı ‘Gazing Ball’ tablolarının Koons’ı sanat tarihi dizisi içine yerleştirdiği gibi bu işbirliği, sanatçıyı, Louis Vuitton’un tarihsel mirası içinde konumlandırıyor ve sanatsal hareketin gücünü sergiliyor.

Metalden yapılmış bu yeni Monogram Louis Vuitton tarafından özenle işleniyor ve Koons’un kendi imzasıyla birlikte olduğu gibi çantanın ön yüzünde adeta parlıyor. Her bir çanta, Koons’un 40 yıllık kariyeri boyunca çalışmalarında kullandığı, simgesel imzası sayılan tavşan şeklinde bir aksesuarı, eserin referans alındığı sanatçının biyografisini ve portresini taşıyor.

2017 baharında gerçekleşen LV x KOONS Masters, Louis Vuitton ve Jeff Koons arasındaki işbirliğinin ilk aşamasını temsil ediyor. Dünyanın en büyük çağdaş sanat koleksiyonlarından biriyle sahip olduğu sanat patronu ünvanına bir de küratörlüğü ekleyen Louis Vuitton, projenin yeni eserleri, sanat tarihindeki bağlantıları ve olasılıkları kutlayan bir projeyle moda tarihine iz bırakmaya devam edecek.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Moda, güzellik, ilişkiler ve yaşama dair son trendler.

BİZİ TAKİP EDİN