Ev yapımı ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır?

Barındırdığı vitaminler ve probiyotiklerle hem doğal hem de sağlıklı olan ekşi mayalı ekmek, aynı zamanda diyete de çok uygun. Ev yapımı ekşi mayalı ekmeğin tarifini paylaşıyoruz.

Ev yapımı ekşi mayalı ekmek, hem yapması oldukça kolay hem de oldukça sağlıklı. Ekşi maya doğal probiyotik, vitaminler ve B12 içeriyor. Bu da demek oluyor ki ekşi mayalı ekmeğiniz hem diyete hem de sağlıklı beslenmeye oldukça uygun.

Ekşi mayalı ekmeğin ev yapımı tarifini vermeden önce ekşi mayanın faydalarına kısaca göz atalım.

Ekşi Mayalı Ekmeğin Faydaları

  • Ekşi maya, vücuda yararlı bakteri ve mantarlar barındırdığı için doğal probiyotik görevi görür. Bu da bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve üstelik bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklardan korur.
  • Ekşi mayalı ekmek, içeriğinde bulunan malzemelerden dolayı çok geç bayatlar. Ekmeğinizi yaptıktan sonra ömrünü ekstra uzatmak için buzdolabında saklayabilirsiniz.
  • Ekşi mayalı ekmek B12 vitamini içerir. B12 aynı zamanda kırmızı ette de bulunan ve beyin için çok önemli, hatırlamanızı sağlayan bir vitamindir.
  • Ekşi mayalı ekmek, mayalanırken ortaya laksit asit çıkar. Bu da gluten proteinini parçalar ve ekşi mayalı ekmek, diğer ekmeklere göre çok daha kolay hazmedilir.
  • Ekşi mayalı ekmekte çok az miktarda gluten bulunur. Glutensiz un ile yapılan ekşi mayalı bir ekmeği gluten hastaları rahatlıkla tüketebilir.
  • Ekşi mayalı ekmek, aynı zamanda şeker hastaları içinde çok faydalıdır. Çünkü diğer beyaz ekmeklere göre kan şekeri bir anda yükseltip bir anda düşürmez. Kan şekerini dengeler ve insulini yavaş yavaş çıkarır.
  • Tüm bunların yanı sıra ekşi mayalı ekmek, diyet yapanlar için de oldukça faydalıdır. Çünkü uzun süre tok kalmanızı sağlar ve beyaz un gibi karbonhidrat değeri çok yüksek değildir.

Ekşi mayalı ekmek yapmak için,
Ev yapımı ekşi maya nasıl yapılır?

Ekşi mayayı hazırlarken biraz sabırlı olmanız gerekiyor, çünkü kelimenin tam anlamıyla evde ekşi mayalı ekmek hazırlamak istiyorsanız, sizi 12 günlük bir serüven bekliyor demektir.

Ekşi maya için malzemeler:
Ekşi maya için 1 bardak organik tam buğday ununu 1 bardak içme suyu ile cam kavanozun içinde ahşap bir kaşık ile karıştırın.

Organik tam buğday unu yerine, yukarda bahsettiğimiz gibi glutensiz un ya da tercihe göre kepekli un da kullanabilirsiniz.

Daha sonra hazırladığınız bu karışımı cam kabın üzerine tülbent sererek bırakın. Sabit bir ısıda kalması gerekiyor.

Ekşi mayayı hazırlarken en önemli püf nokta her gün bir kere karıştırmanız,

İkinci gün yeniden ahşap bir kaşık yardımı ile karışımı karıştırıyoruz.
Üçüncü gün, karıştırdıktan sonra karışımın yarısını atıyoruz, daha sonra kalan yarısına 1 bardak un ve 1 bardak su ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz.
Dördüncü, Beşinci, Altıncı, Yedinci, Sekizinci ve Dokuzuncu günler, karışımımızı ahşap bir kaşık ile karıştırmaya devam ediyoruz. Devamlı olarak her gün, karışımın yarısını atıp yeniden 1 bardak un 1 bardak su ilave ederek devam ediyoruz.
Onuncu günde ekşi maya, ekmek yapacak kıvama geldi!

Bu aşama ekşi mayalı ekmeği yapmanızı sağlayan yaklaşık 400 gram ekşi maya yapmış oldunuz. Bu mayanın sadece yarısını yani 200 gram kadarını kullanacağız.
Geri kalan mayayı her iki günde bir yine yarısını atarak, kalan yarısına 1 bardak un ve 1 bardak su ekleyerek devam edeceğiz. Mayanızı artık buzdolabında kavanozun içinde ağzı kapalı şekilde saklayabilirsiniz.

Ev yapımı ekşi mayalı ekmek tarifi

Ekşi mayalı ekmek için malzemeler:
200 gram ekşi maya
900 gr beyaz un
100 gr tam buğday unu
750 ml su
20 gr tuz

Ekşi mayalı ekmek yapılışı:
Önce 20 gr tuz ve 50 ml suyu karıştırın ve bu karışımı kenarda bekletin.

Daha sonra unları karıştırın ve mayayı ekleyin. 700 ml suyu da ekledikten sonra yoğurun ve 30 dakika üzeri kapalı şekilde dinlenmeye bırakın.

30 dakikanın sonunda hamuru daha geniş bir kabın içine alın ve önce hazırladığınız tuzlu suyu ekleyin. Daha sonra yoğurmaya devam edin. Biraz sulu gelebilir ama önemli değil, yoğurduktan sonra yeniden 30 dakika üzeri kapalı şekilde bekletin.

Hamurunuzu tezgaha alın. Önce ellerinizle yayın daha sonra iki ya da üç kere katlayın ve bir 30 dakika daha üzeri kapalı şekilde bekletin.

Daha sonra hamuru temiz bir beze sararak 24 saat buzdolabında bekletin.

Mayaladığınız hamurunuzu şekillendirin. Ahşap bir kabın içine azıcık un katarak hamurunuzu 2 saat kadar oda sıcaklığında bekletin. Hamurun yüzde 50’ye yakın büyüdüğünü göreceksiniz.

Daha sonra fırınınızı 220 dereceye ayarlayın ve ekmeğinizi fırın tepsisine yerleştirin. Üzerini bıçak ile keserek ya da istediğiniz şekli vererek 1 saat pişmeye bırakın.

Ekmeğin nem dengesini koruması oldukça önemli. Bu nedenle fırın içinde mutlaka su dolu bir kap bulundurun.

Ekmeğiniz piştikten sonra en az 3 saat oda sıcaklığında üzeri kapalı şekilde beklemeli.

Dilerseniz tüm ekmeğinizi dinlendikten sonra dilimleyip buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun.

No Comments Yet

Comments are closed

Moda, güzellik, ilişkiler ve yaşama dair son trendler.

BİZİ TAKİP EDİN