Bunu paylaş:

" /> Çikolatalı trüf nasıl hazırlanır? - WOMEN THE MAG

Çikolatalı trüf nasıl hazırlanır?

Çikolatalı trüf, misafirlerinize sunacağınız harika bir tatlı olmanın yanı sıra, film gecelerinde beyaz şarabınıza eşlik edecek şahane bir arkadaş olacak.

Ev yapımı çikolatanın ne kadar lezzetli bir şey olduğunu bilen bilir. Şimdi sizlere evde kolayca yapacağınız ve sadece iki malzeme kullanacağınız harika bir trüf tarifi veriyoruz.

Çikolatalı trüflerinizin üzerini dilerseniz fındık, krokan ya da fıstık parçalarıyla da süsleyebilirsiniz.

Çikolatalı trüf için malzemeler:

250 gr krem peynir

200 gr bitter çikolata

Çikolatalı trüf için püf nokta:

İki malzemeli çikolata toplarınızı hazırlarken, kıvamını tutturmanız çok önemli. Kulak memesi kıvamından biraz daha katı bir kıvam elde etmelisiniz. Eğer hamurunuz gereğinden daha sıvı oluyorsa o zaman biraz un ya da yer fıstığı ezmesi ekleyerek katılaştırabilirsiniz.

Çikolatalı trüf yapımı:

Çikolatanızı benmari usulü eritin. Bitter çikolata sevmiyorsanız, sütlü çikolata da deneyebilirsiniz. Ya da bitter çikolatanın acılığını hafif süt ile kırabilirsiniz. Çikolatanızı erittikten sonra ikiye bölün. -Eğer süsleme için başka bir malzeme kullanacaksanız, çikolatanın hepsini de krem peynir ile karıştırabilirsiniz.- Çikolatanızı biraz soğumaya bırakın ve ılık bir ısıya geldiği zaman krem peynir ile iyice karıştırın. Ardından minik toplar halinde yağlı kağıt üzerine şekil verin.

Hazırladığınız bu minik topları yaklaşık 1 saat buzdolabında bekletin. Daha sonra trüflerinizi çıkarın ve erittiğiniz diğer çikolatanın içine batırarak, topların her tarafının eşit şekilde çikolataya bulandığına emin olun. Eğer süsleme için başka bir malzeme kullanacaksanız, çikolatanın hepsini de krem peynir ile karıştırabilirsiniz.

Daha sonra trüf toplarınızı isteğe göre kakao tozuna da batırabilirsiniz.

1 Yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Moda, güzellik, ilişkiler ve yaşama dair son trendler.

BİZİ TAKİP EDİN