71. Cannes Film Festivali Kazananları

71. Cannes Film Festivali, görkemli kapanış seremonisi, kadın erkek eşitsizliğine ve cinsel tacize karşı mücadelesi ile akıllara kazındı. Altın Palmiye ise 55 yaşındaki Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda’nın oldu.

Dünyanın en prestijli film festivali olan Cannes Film Festivali, 71. kez Altın Palmiye başta olmak üzere sahiplerini buldu. 8-19 Mayıs tarihleri arasında Cannes’da gerçekleşen festivalde pek çok kez yarışan Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ‘Ahlat Ağacı’ dahil tam 21 film yarıştı.
Tüm dünyada kadına cinsel taciz suçuna dikkat çekmek için Times’s Up hareketine destek veren isimlerden biri olan Cate Blanchett festivalin jüri başkanıydı. Hollywood film dünyasının en popüler film yapımcılarından biri olan Harvey Weinstein’ın cinsel taciz vakalarından birkaçına sahne olan Cannes’da bu yıl cinsel taciz kurbanları için telefon hattının kurulduğu festivalde, 21 filmden üçü kadın yönetmenlere ait (Nadine Labaki, Eva Husson ve Alice Rohrwacher) filmlerdi.


Kadın dayanışmasının dikkat çektiği Cannes’da, jüride Blanchett dışında, birçok Time’s Up hareketi üyesini barındırdı. Sinema endüstrisindeki cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapmak amacıyla ise bu sene festivalin jüri üyelerinin çoğu kadınlardan oluştu. Bunlar arasında Ava DuVernay, Denis Villeneuve, Kristen Stewart, Léa Seydoux, Chang Chen, Robert Guediguian, Khadja Nin ve Andrey Zvyagintsev yer aldı.
İranlı yönetmen Asger Ferhadi’nin ‘Everybody Knows’ (Herkes Biliyor) isimli filmi ile perdelerini açan festivalin kapanış seremonisi, Terry Gilliam’ın yönettiği ‘The Man Who Killed Don Quixote’ filmi ile yapıldı. Festivalin merakla beklenen büyük ödüü Altın Palmiye, Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda‘nın son yapımı Manbiki Kazoku (Shoplifters) ya da bilinen Türkçe adıyla Bir Aile İşi yapımının oldu. Küçük çaplı dolandırıcı bir ailenin, sokaktaki bir çocuğu evlat edinmesini konu alan film, bir aile olmanın önemini anlatıyor.
Hirokazu Kore-eda, daha önce En İyi Film, En İyi Film Düzenlemesi, Yılın Senaryosu ve Yılın Yönetmeni dalllarında Japon Akademi Ödülü, En İyi Yönetmen dalında Asya Film Ödülü’nün da sahibi olmuştu.


Özel Altın Palmiye Ödülü,  87 yaşındaki yönetmen Jean-Luc Godard’ın Le Livre d’Image filmine verildi. En İyi Film ödülü Border filmi ile Ali Abbasi’nın, Büyük Ödül, Blackkklansman filmi ile Spike Lee’ın, Altın Kamera Ödülü, Girl  filmi ile Lucas Dhont, En İyi Yönetmen Ödülü, Cold War yapımı ile Pawel Pawlikowski’nin, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Dogman filmindeki performansıyla büyük başarı elde eden Marcello Fonte’nin, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Ayka filmi ilse Samal Yeslyamova’nın, Jüri Özel Ödülü, Nadine Labaki’nin  Capharnaüm filminin, En İyi Senaryo Ödülü Alice Rohrwacher – Lazzaro Felice ile Nader Saeivar’ın yönettiği Se Rokh filminin oldu. Kış Uykusu filmi ile Altın Palmiye kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın 3 saat 8 dakikalık Ahlak Ağacı filmi için kısaltma istemiş, ancak ünlü yönetmen olumsuz yanıt vermişti. Film, seyircinin büyük beğenisini kazandı. Ceylan ve ekibi, gösterimin finalinde 15 dakika boyunca ayakta alkışlansa da, Ceylan festivalden ödül almadan ayrıldı.

Cannes Film Festivali’nin en iyi elbiselerini incelemek için tıklayın!

No Comments Yet

Comments are closed

Moda, güzellik, ilişkiler ve yaşama dair son trendler.

BİZİ TAKİP EDİN